Stare widokówki. Dawne kartki pocztowe.

W artykule nr 85 PP z września 2016 r. zająłem się widokami na okupacyjnych pocztówkach przedstawiających obiekty hotelarsko-gastronomiczne w Gostyninie. Z pokazanym na awersie pierwszej kartki ogrodem miałem problem z ustaleniem jego adresu licząc na wyjaśnienie w przyszłości. Niżej przypomnienie kartki z tą fotografią ze strony.

Gostynin. Restauracja "Pod Jeleniem"

W podróży po mieście pomogła mi lektura książki "Ulice Gostynina z historią w tle" pod redakcją Barbary Konarskiej-Pabiniak wydanej w 2020 roku. Na stronie 138 czytamy:

"Ulica Kutnowska dzisiaj ul. 3 Maja. Ostatni po prawej stronie przed skrzyżowaniem z Legionów Polskich, stał już nieistniejący drewniany dom z wyrzeźbionym nad wejściem rosyjskim orłem. W okresie zaborów w budynku mieścił się urząd powiatowy. Na podwórzu były stajnie dla koni. W murowanym budynku od strony Legionów Polskich mieściła się w latach międzywojennych restauracja Ignacego Mariana Stasikowskiego o nazwie »Pod Jeleniem«.

Stasikowski zmarł w wieku 58 lat w 1933 r., restaurację prowadziła dalej jego żona, Helena. Do tego lokalu schodzili się okoliczni ziemianie i lepiej płatni urzędnicy. Zajadali tam pieczone bażanty i kuropatwy, popijając szampanem czy francuskim koniakiem. Przy restauracji był ogródek, w którym latem właściciele stawiali stoliki. W czasie wojny lokal przejęli Niemcy, nazwę przetłumaczono na »Zum Hirsch«".

< poprzedni artykuł

do góry

powrót do korespondencji

 

Liczba wejść:

 

Pocztówki Płockie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka Prywatności