Stare widokówki. Dawne kartki pocztowe.

Autorskie wykonanie czy fałszerstwo?

Szereg zdarzeń o dotyczących tej samej sprawy skłoniło mnie do odpowiedzi na zadawane mi wiele razy pytania o fałszerstwa pocztówek. Odpowiedzi skierowanej do wszystkich zainteresowanych, a opartej na osobistym doświadczeniu, którego finał miał miejsce we wrześniu 2010 roku.

Do zbiorów rzadko trafiają pocztówki wykonane ręcznie, o tyle unikalne, że występują zwykle w jednym egzemplarzu. Z tego powodu moja radość ze zdobycia takiej pocztówki, a do tego związanej z tematyką płocką, była ogromna. Wytwórca kartki swoje dzieło wykonał z trzech elementów. Wykorzystał do tego rewers dawnej oryginalnej pocztówki, fotografię z czasopisma i kolorowy papier. Z wyciętych w zielonym papierze dziewięciu prostokątów powstała krata. Wszystkie części złożone i sklejone stworzyły pocztówkę. Po odchyleniu konstrukcji kraty widoczna była cała fotografia z drukowanym podpisem "Raport służbowy w więzieniu Płockiem". Na pierwszym planie zdjęcia znajdowali się pracownicy służby więziennej, a w głębi więźniowie.

awers pocztówki

Na rewersie drugiej podobnie wykonanej pocztówki z fotografią zatytułowaną "Więźniowie idą do pracy (Pułtusk)" zapisano odręcznym pismem: "Więzienie w Pułtusku 3.IX.1923 r. x mój stryk tam pracujący do 1938 roku ta karte zrobił aresztant z Przewodowa".

rewers kartki pocztowej

Wątpliwość co do autentyczności tej odręcznej notatki powziąłem od skojarzenia charakteru pisma na rewersie pocztówki, z dedykacją dwóch żołnierzy przedstawiających się jako strzelcy 4. Pułku Strzelców Konnych na fotografii uzyskanej do zbioru kilka lat później.

awers starej fotografii rewers przedwojennego zdjęcia

Udział grafologa był zbyteczny, aby stwierdzić, że obydwa opisy sporządziła ta sama osoba. Ponieważ pocztówka i fotografia pochodziły z tego samego źródła, założenie, że opisy wykonano współcześnie, wręcz tuż przed pojawieniem się na rynku kolekcjonerskim, wcale nie wydaje się przesadne.

W tym zestawieniu wszystkich elementów autentyczne są tylko wycinki z prasy i fotografia żołnierzy 4. Pułku Strzelców Konnych. Być może kiedyś uda się poznać ich prawdziwe nazwiska. Na razie, znowu po długim czasie, udało się ustalić źródło fotografii prasowych. Fotoreportaż Marjana Fuksa "Z życia więźniów w Polsce" zamieściła gazeta Kurier Warszawski w Niedzielnym Dodatku Ilustrowanym do nr 88 z 29 marca 1925 roku.

Tadeusz Sz. mylił się wiele razy. Bywał słuchany z otwartymi ustami, ale najczęściej z pobłażaniem. Dzisiaj, jednym głosem ze swoim aresztantem z Przewodowa, skwitowałby zapewne powyższe ustalenia krótko, - przecież dwa lata nie robi różnicy.

< poprzedni artykułkolejny artykuł >

do góry

powrót do korespondencji

 

Liczba wejść:

 

Pocztówki Płockie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka Prywatności